rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

1-nagroda-podkarpacka-2019Tytuł „Najlepszego Starosty” w tegorocznej edycji konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa” otrzymał pan Piotr Chęciek, Starosta Powiatu Dębickiego. Wyróżnienie w różnych kategoriach przyznawane jest już od dziewiętnastu lat przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych i Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” w Krośnie.

 

Ocenie dokonywanej przez kapitułę konkursu podlegały inwestycje realizowane w 2018 oraz zadania zaplanowane do realizacji w 2019 roku, a więc efekty, na które złożyła się praca samorządowców poprzedniej oraz aktualnej kadencji. 

 

O przyznaniu tytułu dla Powiatu i Starosty Dębickiego zdecydowała przede wszystkim rozbudowa infrastruktury drogowej w wymiarze, który ma znaczenie dla mieszkańców i przedsiębiorców całego Podkarpacia. Powstał łącznik węzła zachodniego autostrady A4 Straszęcin – Dębica za ok. 22 mln złotych, z czego ponad 20 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne. Na finiszu znajduje się natomiast budowa łącznika od węzła autostrady A4 Dębica Wschód do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej nr 985 Zawada – Pustynia. Całkowity koszt realizacji tej inwestycji to prawie 10,8 mln złotych, w tym 9,5 mln zł to pieniądze pozyskane przez Powiat z zewnątrz. Ruszyła także budowa mostu przez rzekę Wisłokę w ciągu drogi powiatowej nr 1290R Dębica - Straszęcin - Grabiny wraz z dojazdami. Zadanie stanowi drugi etap łącznika węzła zachodniego autostrady A4 i ma kosztować ok. 29 mln zł. Już wcześniej udało się zdobyć dofinasowanie na realizację tego przedsięwzięcia w wysokości 15 mln zł, teraz władze powiatu postarały się o kolejne 6,1mln zł.


Jeżeli chodzi o priorytety inwestycyjne bieżącej kadencji, wśród nich znajduje się budowa nowego Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. - Warunki w jakich uczą się dzieci i młodzież w istniejącej szkole są bardzo złe. Robimy wszystko, aby jak najszybciej to zmienić. Aktualnie trwa drugi etap budowy ZSS - budynek ma być gotowy w stanie surowym zamkniętym do połowy grudnia bieżącego roku. Koszt całej inwestycji oszacowano na ok. 24 mln zł – mówi Starosta Piotr Chęciek.


Kadencja 2018 – 2023 to także efektywne starania o dofinansowanie działań Powiatu ze środków unijnych i rządowych. - Pierwsza połowa 2019 roku to 100 tys. zł pozyskane przez Powiat z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na budowę aktywnych przejść dla pieszych, 1 mln zł pomocy finansowej na dokończenie budowy autostradowego łącznika Dębica Wschód z Województwa Podkarpackiego – podlicza Starosta Chęciek. - Również ponad 1,6 mln zł na przebudowę drogi w Nagoszynie z Funduszu Dróg Samorządowych i wreszcie ponad 6 mln zł z Ministerstwa Infrastruktury na budowę wspomnianego już mostu przez rzekę Wisłokę. Zakładamy również, że - jak wstępnie ustaliliśmy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów - otrzymamy dofinansowanie na budowę szkoły specjalnej w wysokości 50 procent kosztów tej inwestycji.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

  • 21 Wrz
    XII Zapaśniczy Memoriał Dębickich Mistrzów im. Kazimierza Lipienia, Ryszarda Świerada, Andrzeja Skrzydlewskiego na hali sportowej przy ul. Lisa 2 w Dębicy. All Day

  • 30 Lis
    Kabaret Moralnego Niepokoju – nowy program „Tego jeszcze nie grali” Dom Kultury „MORS” w Dębicy, godz. 16:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie