rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

04 01Po raz 23. w Polsce i po raz 14. w powiecie dębickim, dzięki rzeszom ludzi dobrej woli, Powiatowemu Sztabowi „Kwiatek”, czyli wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Współorganizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ruch Integracji Społecznej nowo powstała organizacja non – profit, która za cel nadrzędny swojej działalności stawia integrację lokalnej społeczności i wszechstronne wspieranie prywatnego i publicznego sektora z terenu powiatu dębickiego.

 

Na ulicach miasta, ale także w gminach Dębica, Żyraków, Brzostek, Jodłowa i Czarna przez cały dzień setki wolontariuszy kwestowało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

01 26Kilka tysięcy dębiczan i mieszkańców powiatu dębickiego w święto Objawienia Pańskiego przeszło ulicami miasta uroczystym orszakiem. Barwny, kolorowy pochód wzbudzał ogromne zainteresowanie przechodniów, którzy chętnie włączali się do wspólnego kolędowania. Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt – co ciekawe – było obchodzone na długo, przed upowszechnieniem się Bożego Narodzenia. To wydarzenie Kościół katolicki traktuje na równi z narodzeniem Chrystusa i Wielkanocą.

 

Pokłon Trzech Króli symbolizuje dotarcie prawdy o narodzinach Chrystusa dla całego świata. Tego dnia modlimy się za misjonarzy, bowiem zawsze uroczystość Objawienia Pańskiego była szczególną okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę głoszenia Ewangelii, stąd też w orszaku królowie symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Orszak, który jest wydarzeniem ze swej natury religijnym, nie jest jedynie kierowany do katolików, ale też do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań, a także osób niewierzących - ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

ZOBACZ PLAKAT

02 222

Informujemy, że w dniu 6 stycznia 2015 r. w związku z przejściem ulicami Dębicy Orszaku Trzech Króli nastąpi w mieście zmiana organizacji ruchu oraz  ograniczenie miejsc postojowych w pobliżu trasy orszaku. Organizatorzy zwracają się z prośbą o dostosowanie się do zaleceń służb porządkowych, które będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników orszaku. Za chwilowe utrudnienia przepraszamy.

W dniu 31 grudnia 2014 r. w związku z przeprowadzaną coroczną inwentaryzacją Wydział Komunikacji i Transportu będzie czynny do godz. 12.00.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

032 02Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby atmosfera świątecznych dni na długo zagościła w Państwa domach niosąc ze sobą pokój, miłość i nadzieję.

Niech Nowy Rok będzie rokiem pomyślnym, pełnym sukcesów oraz osobistego szczęścia.

W dniu 24 grudnia 2014 r. (środa), Starostwo Powiatowe w Dębicy będzie czynne do godz. 14:00.

lidia2Nie żyje Lidia Górska – od 1983 r. nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, pracownik biblioteki, twórczyni Szkolnego Muzeum i Archiwum.

 

Powiat Dębicki utracił w niej zaangażowanego w sprawy szkoły nauczyciela, badacza dziejów regionu, a w szczególności historii szkoły, w której uczyła. Była autorką licznych publikacji, między innymi: "Ważniejsze dokumenty do historii miasta Dębicy", "Józef Szydłowski - Pierwszy Dyrektor Dębickiego Gimnazjum", "Dębicki stulatek czyli tajemnice architektury budynku" oraz współautorką książek "Zapomniana olimpijka Julia Wojciechowska - Senftleben/1915-1986/" i "Dębickie lata Michał Władysław Urbanek".

 

Od 2005 roku wydawała w I Liceum Ogólnokształcącym Zeszyty Licealne, badała także losy absolwentów swej Alma Mater. Niestrudzona w podejmowanych przedsięwzięciach; opiekunka harcerzy oraz muzeum szkolnego, pomysłodawczyni Szkolnych Dni Kultury, organizatorka Koła Młodych Archiwistów. Opracowała cykl scenariuszy lekcji nawiązujących do dziejów szkoły; "Historia liceum w czasie II wojny światowej”, "Miejsca pamięci w szkole i na terenie miasta", "Najciekawsze dokumenty i zbiory z historii szkoły"," Ciekawostki i mniej znane fakty z historii szkoły", a od  kilku lat pracowała nad kolejną książką „Atramentowa retrospekcje” będącą przewodnikiem po muzeum i archiwum I LO.

 

Zmarła tragicznie 19 grudnia 2014 r.

 

ZOBACZ ZDJĘCIE
Zdjęcie udostępnione przez Redakcję OL

Centrum Edukacji i Wsparcia RES-GEST w Rzeszowie zaprasza wszystkie osoby z wadą słuchu do wzięcia udziału w projekcie współfinansowanym ze środków EFS: „Pierwszy krok do zatrudnienia – Integracja społeczno-zawodowa osób niesłyszących i słabosłyszących” realizowanym w okresie listopad 2014 do wrzesień 2015.

 

W ramach projektu oferujemy bezpłatnie: poradnictwo zawodowe, warsztaty kompetencji społecznych, kursy zawodowe według IPD, pośrednictwo pracy, 4 miesięczne płatne staże zawodowe, zwrot kosztów dojazdu na różne formy wsparcia, tłumacza języka migowego.

mapka6 stycznia 2015 r. w Święto Objawienia Pańskiego po raz drugi ulicami miasta Dębicy przejdzie Orszak Trzech Króli, któremu w tym roku przyświeca hasło: „Pokój i radość w rodzinie”.

 

Na trasie Orszaku będziemy świadkami przedstawianych scen biblijnych związanych z Narodzeniem Chrystusa:
Scena I – Zwiastowanie (Rondo ks. J. Leśniowskiego)
Scena II – Edykt Cezara Augusta (parking przy budynku Sióstr Służebniczek od ul. Chopina)
Scena III – Maryja i Józef szukają schronienia (parking przed Galerią Dębicką Carrefour od ul. ks. Nosala)
Scena IV – Spotkanie Trzech Króli (wzniesienie przy stacji benzynowej „Błysk” – skrzyżowanie ul. ks. Nosala i ul. Strażackiej)
Scena V - Walka Dobra ze Złem (parking przy Banku Spółdzielczym od ul. Strażackiej)
Scena VI – Pokłon Trzech Króli (Rynek Dębicki)

 

ZOBACZ MAPĘ PRZEMARSZU ORSZAKU

  • 03 Maj
    Powiatowe obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja na Dębickim Rynku, godz. 10:15. All Day

  • 10 Maj
    Powiatowy Etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy, godz. 9:00. All Day

  • 20 Maj
    Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Ojczyzny oraz Wojewódzkie Święto Ludowe w Paszczynie, godz. 12:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie