rozmiar czcionki
A- A A+
szukaj
Polish Belarusian Czech English French German Italian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian
tryb ekranu

logon

39 04I Światowa Wystawa Lalek zorganizowana przez Muzeum Lalek w Pilźnie, której otwarcie nastąpiło w dniu 4 maja 2015 r., ma na celu popularyzację roli lalki w życiu narodów na przestrzeni wieków.

 

W Polsce lalka to przedmiot cały czas niedoceniony, ponieważ kojarzony jest przede wszystkim z dziewczęcą zabawką. Nie zwraca się uwagi na inne  aspekty funkcjonowania lalki w społeczeństwach, choćby jej funkcje wychowawcze i emocje towarzyszące zabawie lalkami. Nader często pomija się znaczenie kulturotwórcze, dekoracyjne, poznawcze i dokumentacyjne.

 

Twórcy wystawy pokazali edukacyjną rolę, jaką pełniły i pełnią lalki w procesie nauczania i wychowania. Jak wpływały na rozwój estetyczny i emocjonalny.

obrcywZgodnie z Zarządzeniem nr 82/15 Wojewody Podkarpackiego- Szefa obrony Cywilnej Województwa z dnia 5 maja 2015r w dniu 12 maja 2015r zostanie przeprowadzony na terenie województwa podkarpackiego trening systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniach z powietrza w ramach ogólnokrajowego ćwiczenia „RENEGADE- KAPER 15/I”

W ramach treningu, w dniu 12 maja 2015r. między godz. 9.00 a godz. 15.00 zostanie przeprowadzona głośna próba systemów alarmowych na terenie województwa.

DSCF1660Zgodnie z „Planem Szkolenia Obronnego w Województwie Podkarpackim w 2015r.„ w dniu 30 kwietnia 2015r. na terenie powiatu dębickiego odbyło się  zgodnie z Zarządzeniem Starosty Powiatu Dębickiego nr 14/2015 z dnia 2 kwietnia 2015r  szkolenie obronne nt. Zgranie powiatowego i gminnych organów kierowania oraz ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacjach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Realizując ćwiczenie obronne  przeprowadzono:

-  część teoretyczną w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dębicy,
-  epizody praktyczne w miejscowościach:

Brzostek – Próba podłożenia niezidentyfikowanego pakunku przez dwie podejrzane osoby w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku a następnie ewakuacja uczniów sprawdzenie i zabezpieczenie szkoły  przez pirotechnika

Pilzno - grupa młodzieży w rejonie kościoła parafialnego pw. Jana Chrzciciela utrudniała kurierowi doręczanie dokumentów powołania. Do akcji przystąpiła, po otrzymaniu zgłoszenia, Policja z Komendy Powiatowej z Dębicy i  Komisariatu Policji w Pilźnie.

Czarna - okolice centrum wsi umacnianie potoku Czarniaka, którego poziom wody podniósł się w wyniku intensywnych opadów deszczu.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

35 01Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po raz drugi organizuje konkurs dla najlepszych pracodawców Kreator miejsc pracy. Celem konkursu jest wyróżnienie pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz zatrudnili najwięcej pracowników w 2014 r. Nagrody będą przyznawane w pięciu kategoriach: mała, średnia, duża firma oraz duża firma przemysłowo-produkcyjna, a także duża firma handlowo-usługowa.

 

Konkurs trwa do 29 maja.

 

CZYTAJ INFORMACJĘ

34 21Tradycyjnie 3 majowe uroczystości rozpoczęły na Rynku w Dębicy. Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła, witając zgromadzonych zaznaczył, że:

(...) Święto Konstytucji 3 Maja jest wyjątkowe, łączy bowiem Święto Narodu i Państwa Polskiego z kościelnym świętem Matki Bożej Królowej Polski. Uczestnicząc w nim dajemy wyraz naszego przywiązania zarówno do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja, jak i religii naszych Ojców(...).
(...)Twórcy 3 Majowej Konstytucji rozumieli, że tylko działając wspólnie mogą uratować dobro najwyższe – Ojczyznę. Biorąc przykład z naszych przodków twórzmy więzi społeczne, budujmy wspólnotę obywatelską, wspólnotę która patrzy w przyszłość, ale i czerpie z przyszłości(...).
Starosta zakończył swoje wystąpienie słowami: Niech nasza chlubna historia oraz osiągnięcia minionych lat będą dla nas wszystkich inspiracją do przyszłych działań, niech połączy nas duma z Polski i radość wspólnego świętowania.

32 01128 kwietnia 2015 r. na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy odbyły się MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY O PUCHAR STAROSTY POWIATU DĘBICKIEGO. W zawodach udział wzięło 6 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne oraz 11 zespołów reprezentujących gimnazja z terenu powiatu dębickiego. Podczas zawodów uczniowie wykazali się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzone zawody stanowiły jednocześnie Rejonowe Eliminacje Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

 

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół nr 2 w Dębicy, miejsce II wywalczyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, a miejsce III drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Na kolejnych lokatach znalazły się zespoły reprezentujące: Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy, Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu oraz Zespół Szkół nr 4 w Dębicy.

W piątek 3-go kwietnia 2015 roku Starostwo Powiatowe w Dębicy będzie otwarte do godziny 13:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu w roku 2014 i 2015 licznych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w państwach Europy Wschodniej i Środkowej oraz przypadkach stwierdze nia obecności wirusa ASF w produktach pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych na terytorium państw trzecich. W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o bezwzględnym zakazie przywożenia do UE produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

ZOBACZ ULOTKĘ

DSCF1314Dzisiaj, 31 marca, przeprowadzono w Starostwie Powiatowym w Dębicy kwestę na rzecz osób z chorobą nowotworową. Zbiórka publiczna zorganizowana została w urzędzie po raz kolejny, nic też dziwnego, że młodzież w żółtych koszulkach z naręczem żonkili była przez pracowników rozpoznawalna, jako wolontaiusze Akcji "Pola Nadziei". Pracownicy chętnie wsparli to szlachetne dzieło, tym bardziej, że liczni z nas korzystali w trudnych chwilach choroby najbliższych z pomocy Dębickiego Hospicjum Domowego.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy oraz ich opiekunce Pani Bogusławie Król - Olechowskiej za pomoc w kwestowaniu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

29 01Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia, radości płynącej ze Zmartwychwstania Chrystusa oraz smacznego święconego w gronie najbliższych

  • 26 Sie
    74. Rocznica Akcji "BURZA" i Bitwy na Kałużówce na polanie Kałużówka, godz. 9:30. All Day

  • 02 Wrz
    Dożynki Powiatowe na boisku szkolnym przy ZS w Jodłowej, godz. 17:00. All Day

  • 02 Wrz
    Koncert Zespołu BLUE CAFE z okazji Dożynek Powiatowych na boisku szkolnym przy ZS w Jodłowej, godz. 20:00. All Day

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych wyłącznie do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.

  Akceptuję politykę cookies na tej stronie