25 lat Powiatu Dębickiego

Kultura

Gratulacje, podziękowania i sentymentalne wspomnienia dominowały podczas uroczystości zorganizowanej z okazji 25—lecia istnienia samorządu Powiatu Dębickiego. W dębickim Domu Kultury Mors w środę 3 kwietnia 2024 r. zebrali się radni wszystkich sześciu kadencji, by wspólnie świętować rocznicę istnienia powiatu.

Na wstępie uroczystości zaproszonych gości przywitał aktualny starosta Piotr Chęciek. Przypomniał, że przez minione 25 lat powiaty zakorzeniły się w polskim porządku prawnym i życiu społecznym, zyskując ważne i trwałe miejsce w organizacji administracji lokalnej. Ich powstanie dało istotny bodziec do decentralizacji państwa i budowania wspólnoty. Dzięki poszerzeniu zakresu spraw dotyczących środowisk lokalnych Polacy zyskali znacznie większe niż wcześniej możliwości decydowania o swoim bezpośrednim otoczeniu – wybierając swoich przedstawicieli do rad powiatów – mają realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich – m.in. na standard usług publicznych, strukturę połączeń drogowych, estetykę i sposób wykorzystania przestrzeni publicznej.

Jubileusz nie mógł się obyć bez podsumowań, które w formie prezentacji sześciu kadencji samorządu powiatu dębickiego przedstawił wicestarosta Adam Pieniążek.

Istotnym punktem wydarzenia było uhonorowanie byłych starostów, wicestarostów, przewodniczących poszczególnych rad powiatu, członków zarządu, sekretarzy, skarbnika i radnych wszystkich kadencji, a także osób zasłużonych i zaprzyjaźnionych. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe medale okolicznościowe oraz listy gratulacyjne, które wspólnie ze starostami wręczył przewodniczący Rady Powiatu VI kadencji – Michał Maziarka.

Wśród przybyłych gości znalazł się poseł Jan Warzecha oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który wraz z życzeniami i gratulacjami przekazał na ręce starosty pamiątkowy herb województwa podkarpackiego.

W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły Bohema Trio oraz Presto Chango.

25 lat istnienia samorządu powiatu dębickiego to VI kadencji, prawie setka radnych, 6 starostów, 5 wicestarostów, 5 przewodniczących rady powiatu, 5 sekretarzy, 1 skarbnik, kilkuset pracowników starostwa oraz jednostek podległych. Wszyscy wspólnie tworzyli ten wyjątkowy samorząd i kształtowali go.