Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Gmina Dębica

Urząd Gminy Dębica

ul. Batorego 13
39-200 Dębica

tel. 14 680 33 10
fax 14 680 33 36

www.ugdebica.pl
e-mail: urzad@ugdebica.pl

Gmina Dębica położona jest w zachodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu dwóch krain geograficznych, Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, we wschodniej części powiatu dębickiego. Przebiegają przez nią ważne szlaki komunikacyjne, tj. droga krajowa nr 94, autostrada A4 oraz magistrala kolejowa Kraków-Przemyśl.

W skład Gminy Dębica wchodzi 19 malowniczo położonych sołectw.


Północna część gminy obfituje w liczne tereny inwestycyjne. Dwie strefy ekonomiczne w Zawadzie oraz Pustkowie – Strachowie zachęcają przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy.  W tej części gminy łowcy historii również znajdą coś dla siebie. Ekspozycja Historyczno – Dydaktyczna oraz „Góra Śmierci” w Paszczynie to miejsce gdzie istniał obóz zagłady, w którym zginęło 15 tys. więźniów różnych  narodowości. 
Gmina Dębica posiada bogate zaplecze rekreacyjno – sportowe. Na jej terenie funkcjonuje Kompleks Basenów „NEMO” oraz park linowy w Pustkowie – Osiedlu, dwie bieżnie lekkoatletyczne, cztery Orliki 2012 i trzy boiska wielofunkcyjne. Ponadto w gminie funkcjonuje siedem Ludowych Klubów Sportowych, które również posiadają swoje boiska do treningów.


Południowa część gminy to lasy z całym bogactwem runa leśnego, pagórkowaty, poprzecinany licznymi potokami i wąwozami krajobraz. Teren ten obfituje z kolei w liczne atrakcje turystyczne. Dinozaury w Głobikowej i owady w Stobiernej przyciągają nie tylko najmłodszych turystów. Miłośnicy zgłębiania wiedzy o naszych przodkach mogą cofnąć się w czasie odwiedzając Gród Słowiański w Stobiernej, niedaleko którego znajduje się stok narciarski. Czasy okupacji pamięta polana Kałużówka w Braciejowej, gdzie znajduje się pomnik żołnierzy AK poległych w czasie akcji „Burza” w 1944 roku. W Zawadzie - perle ziemi dębickiej - na szczególną uwagę zasługują: Sanktuarium Matki Boskiej Zawadzkiej z łaskami słynącym obrazem, majątek ziemski Raczyńskich oraz  XVIII wieczna karczma do dziś zachęcająca gości do wstąpienia.

Na południu gminy możemy znaleźć również Uzdrowisko Latoszyn – Zdrój, na którego terenie znajduje się Basen Leczniczy z wodami siarczanowo – wapniowymi, Przychodnia Rehabilitacyjna oraz Park Zdrojowy z tężnią solankową i pijalnią wody leczniczej. Ponadto ukształtowanie terenu w okolicach Uzdrowiska to prawdziwa uczta dla duszy i ciała. Wokół uzdrowiska można znaleźć wiele leśnych ścieżek, pełnych pagórków oraz różnorodnej roślinności.

Tym, którzy na dłużej chcieliby zagościć w naszej gminie polecamy ofertę kilkunastu gospodarstw agroturystycznych, bazę noclegową i sportową MULKS w Pustyni oraz Szkoły Podstawowe w Zawadzie i Pustkowie jako obiekty kolonijne.

 

(opracowanie informacji: Urząd Gminy Dębica)

Budynek uzdrowiska Latoszyn Zdrój

Uzdrowisko Latoszyn - Zdrój