Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Edukacja Ekologiczna

Kula ziemska, drzewo


 

Rośliny inwazyjne, co to?

Nadeszła wiosna, a z nią możliwość nowych nasadzeń roślin. Warto wiedzieć, że wiele roślin stosowanych w ogrodnictwie nie pochodzi z naszego kraju, lecz zostało sprowadzonych z innych części świata. Rośliny obcego pochodzenia, ze względu na walory dekoracyjne i użytkowe, mają ważne znaczenie gospodarcze, ale niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla rodzimych zasobów przyrodniczych. Zagrożenie to wynika z faktu, że część roślin „wydostała się” z uprawy i stała się nowym składnikiem dzikiej flory lub została tam celowo nasadzona.

Dąb czerwony


 

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem ustanowienia tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Obchody święta mają na celu pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego często bywa marnotrawiona.

Woda


 

Sprzątanie po zimie

Śnieg stopniał, a na poboczach dróg, w przydrożnych rowach ujawniły się wysypiska śmieci. Śmieci można spotkać również w lasach. Pozostawione przez ludzi odpady w lesie, w rowie, na chodnikach nie tylko szpecą krajobraz, ale są zagrożeniem dla środowiska. Ochrona środowiska przyrodniczego polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu przyrody oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody.

Śmieci w lesie


 

Okres lęgowy ptaków

Okres lęgowy ptaków to czas, kiedy ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Dla poszczególnych gatunków ptaków czas ten jest inny. Okres lęgowy może nieznacznie przesuwać się w poszczególnych latach, w zależności od panujących warunków pogodowych. Niektóre gatunki ptaków zaczynają lęgi wcześniej, inne później. Długość okresu lęgowego jest też różna.

Wnętrze ptasiego gniazda


 

Zioła w zasięgu ręki

Rośliny zwane ziołami zawsze zajmowały szczególne miejsce w życiu człowieka. Zioła zbierano, suszono i przetwarzano od wieków. Wiedza na temat ziół zawsze była szeroka i w wielu regionach kraju była praktycznie stosowana. Kiedyś zioła towarzyszyły człowiekowi w domu, kuchni, apteczce. Zioła występują naturalnie na łąkach, w lasach, nad brzegami rzek i na mokradłach. Dzikie zioła zawierają więcej witamin i innych cennych składników w porównaniu z ich ogrodowymi odpowiednikami. Na naturalnych stanowiskach można zbierać zioła z daleka od dróg, szlaków kolejowych. Należy zbierać tylko znane gatunki, tak aby na talerzu nie znalazły się przez pomyłkę gatunki niejadalne albo trujące.

Sadzonki ziół


 

Zdrowe jedzenie, słońce i stres

Chociaż powoli przyzwyczailiśmy się do noszenia maseczek i innych obostrzeń związanych z Covid-19, to towarzyszący temu zjawisku stres nas nie opuszcza. Martwimy się o zdrowie własne i najbliższych nam osób, obawiamy się, co dalej z nauką, z pracą itd. Stres jest złożonym zjawiskiem fizjologicznym i stanowi bezpośredni skutek oddziaływania bodźców zewnętrznych zwanych stresorami na organizm ludzki.

Awokado z pestką dwie połówki


 

Nasi czworonożni przyjaciele zimą

Zima nie odpuszcza. Śnieg, mróz, mało słońca. Nawet najlepiej wyposażone przez naturę w sierść zwierzęta mogą mieć problemy z przeżyciem i utrzymaniem właściwej temperatury ciała podczas zimy. Nasi czworonożni przyjaciele psy i koty też potrzebują pomocy zimą. Okres zimowy jest bardzo ciężki zarówno dla właściciela, jak i jego czworonoga.

Pies i kot na śniegu


 

Eko zima

Wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością, a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o środowisko dla nas i dla następnych pokoleń. Warto o tym pamiętać cały rok. Również w zimie można coś zrobić dobrego dla naszej planety.

Ekologia


 

Dokarmianie ptaków zimą

W ostatnich dniach spadł śnieg. Już kilka lat nie było takiej ilości śniegu o tej porze roku. To trudny okres dla nas wszystkich, również dla całej przyrody. Szczególnie dla tych ptaków, które nie odlatują do cieplejszych krajów. Na śniegu widać już ślady zwierząt, które w poszukiwaniu pokarmu przychodzą pod nasze domy. Niska temperatura i niesprzyjające warunki sprawiają, że zwłaszcza ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu. W naszych ogrodach najczęściej szukają nasion i owoców, które pozostały na pędach drzew i krzewów.

Karmnik dla ptaków


 

Po co komu śnieg?

Śnieg to nic innego jak opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Pierwsza myśl o śniegu kojarzy się z nartami, łyżwami, sankami, a dla dorosłych również z utrudnieniami na jezdni, chodnikach. Dlaczego, pomimo tak wielu niedogodności, jakie nam przysparza śnieg, lubimy, kiedy pada i tęsknimy za nim? Można powiedzieć, że śnieg jest cudem natury, a padający jest jednym z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych.

Zaśnieżony las


 

Co zrobić z choinką?

Święta, święta i po świętach. Wraz z końcem okresu świątecznego pada pytanie, co zrobić z „żywą” choinką? Żywa choinka, najpiękniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia, jest niestety bardzo krótkotrwałą ozdobą. Cieszy oczy przez kilka do maksymalnie kilkunastu dni. Później gubi igły (zwłaszcza jeśli jest cięta) i traci swoje walory estetyczne. Co wtedy z nią zrobić? Pozbawione ozdób drzewko można wykorzystać lub utylizować w różnorodny sposób.

Choinka


 

Co wiecie o jemiole?

Za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Na ulicach widać sprzedających gałązki jemioły. Wiele lat temu zakup gałązek jemioły na świąteczną dekorację nie był u nas znany. Nie wiadomo skąd ten zwyczaj do nas przybył ale chętnych na zakup gałązek jemioły nie brakuje. Widząc te wiązanki jemioły do sprzedaży poniekąd się cieszę, bo bardziej lub mniej świadomie to zrywanie gałązek z drzew w pewnym stopniu chroni drzewa.

Jemioła


 

Zapachy nie tylko od Święta

Wybrałam się w ostatnich dniach do mojego ogrodu celem sprawdzenia zabezpieczenia roślin na zimę i… zatopiłam się w żywiczno - świątecznym zapachu. Wdychając zapachy pochodzące z drzew iglastych szybko skojarzyłam te zapachy ze Świętami Bożego Narodzenia i z żywą choinką i ze stroikiem z gałązek iglaków …a przecież te zapachy istnieją nie tylko od Święta.

Iglak


 

Smog i zieleń w pomieszczeniach

Według doniesień naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej od 30 do nawet 70% zanieczyszczeń powietrza może przedostawać się do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej. Zależy to od szczelności okien i częstotliwości otwierania drzwi wejściowych (brudnykrakow.wordpress.com). W tym celu ważne jest utrzymanie zieleni wewnątrz budynków.

Kwiaty doniczkowe


 

Cisza w ogrodzie

Ogród to nie tylko rośliny. To złożony ekosystem, w którego skład wchodzi zarówno podziwiana flora, jak i fauna. Tak jak ogród nie może istnieć bez roślin, tak i bez fauny. W moim ogrodzie zapanowała cisza. Nie słychać bzyczenia owadów, nie widać ich też, jak biegają wśród roślin, wspinają się na szczyty traw, ptaków też zostało niewiele. Nawet jeże, które każdego wieczora przychodziły posmakować jedzenia dla kotów, zniknęły. Wiem, że tak jest każdego roku jesienią, ale to nie koniec ich życia, to czas na odpoczynek dla flory i fauny. Czas na zebranie sił na wiosnę. Czy wiemy, co się z nimi stało, gdzie są i jak im pomóc?

Jeż wśród liści


 

Smog i drzewa

Ostatnie dni obfitowały w słońce, chociaż to połowa listopada. Piękne kolory jesieni widać w parkach i lasach. Idzie jednak zima, a smog już jest. Według definicji smog to zjawisko atmosferyczne powstające w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami.

Jesienne drzewa


 

Co to jest bekowisko?

Od połowy października, gdy w leśnych ostępach zieleń ustępuje barwom żółci, czerwieni, brązu zaczyna się kolejny z fenomenalnych spektakli w świecie przyrody. Mowa tu o bekowisku (godach) gatunku introdukowanego do polskich lasów: daniela (Dama dama). Daniel jako przedstawiciel jeleniowatych (mniejszy od jelenia, a większy od sarny) został wprowadzony do środowiska przyrodniczego Polski z kilku powodów. Głównym powodem były jego cechy wizualne, a następnie mięso. W Polsce nie jest gatunkiem rodzimym.

Daniel


 

Co wiemy o chryzantemach?

"Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal..." – śpiewał Mieczysław Fogg. Kwiaty te budzą u nas zawsze melancholijne skojarzenia, szczególnie te związane z 1 listopada. W Polsce dla wielu z nas chryzantemy są kwiatami dnia Wszystkich Świętych. Chryzantemy oprócz astrów i wrzosów są symbolem jesieni, tak jak jesienne róże "mówią nam o pożegnaniu". Gdy w Dzień Wszystkich Świętych idziemy na cmentarze, widać wiele kolorów i odmian tych kwiatów na grobach. Od wielu lat te kwiaty fascynowały mnie kolorem, formą kwiatów, zapachem.

Chryzantemy


 

Pochwała dla jabłek

Jesień w sadzie kojarzy się przeważnie z jabłkami - kolorowymi, błyszczącymi i smacznymi. Nie znam ogrodu, w którym nie rośnie chociaż jedna jabłoń. Dla wielu owoc ten zaliczany jest do smaków naszego kraju.

Jabłka


 

Liście - dary jesieni

Jesień - liście opadają z drzew, jest już po zbiorach, czas na odpoczynek dla drzew. Rok zbliża się do końca, dni coraz krótsze, szaro, pada deszcz. Koloru jesieni dodają liście, mieniąc się czerwieniami, żółciami, brązem i innymi odcieniami barw. Ciekawe jest, że kolor jesiennych liści zależy w dużym stopniu od pogody pod koniec lata, ponieważ gorące dni i zimne noce stymulują produkcję związków chemicznych, które właśnie odpowiadają za czerwone zabarwienie liści. Jesienią widać prawdziwe kolory liści, kiedy chlorofil  odpowiadający za zielony kolor blednie.

Jesienne liście


 

Zbierajmy odpowiedzialnie, żyjmy świadomie

Zbliżamy się zakończenia sezonu grzybowego. W polskich lasach przyszedł czas na typowe gatunki, charakterystyczne dla okresu jesiennego. Mowa tutaj o takich grzybach jak rydze, opieńki czy sporadycznie pojawiające się czubajki kanie, które podobne są do wielu innych grzybów w tym także tych niejadalnych. Ostatnie zatrucia grzybami na terenie kraju to zatrucia muchomorem zielonawym, który jest mylony z czubajką kanią.

Od dawna  grzyby są  składnikiem wielu tradycyjnych polskich potraw. Należy mieć świadomość, że nieznajomość grzybów może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci.

Grzyb Czubajka Kania Czubajka Kania yes               Grzyb Muchomor Zielonawy Muchomor Zielonawy no

Krzysztof Kosiński
Nauczyciel biologii w 1 LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy
Klasyfikator grzybów świeżych


 

Las dla każdego

Czym jest las? Przyroda tworzy dla nas cudowne ispokojne miejsce, jakim jest las, niemal zielone sanktuarium nieograniczone czasem, niezamknięte wczterech ścianach. Las na pierwszy rzut oka wygląda monotonnie – wszędzie drzewa. Ale po głębszym, wnikliwym spojrzeniu na las,można dostrzec mnóstwo detali,w których ukryta jest siła lasu.

Las we mgle


 

ZS 4 w Dębicy - Sprzątanie Świata

24 i 25 września uczniowie klas pierwszych i drugich  Technikum Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy uczestniczyli w 27 Akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku wyjątkowo sprzątanie odbywało się na terenie miasta Dębica, klasa pierwsza wraz z opiekunami sprzątała Las Wolica, klasa II Park Jordana.

Uczeń zbiera śmieci Grupa młodzieży Młodzież zbiera śmieci Młodzież zbiera śmieci Wystawa - gazetka szkolna


 

II LO w Dębicy - Sprzątanie Świata

W dniu 28 września 2020 r., zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy wzięli udział w Akcji Sprzątanie Świata, która promuje działania na rzecz poszanowania środowiska oraz kształtuje postawy proekologiczne. W zbiórce uczestniczyła klasa 2Ep pod opieką p. Małgorzaty Ostrowskiej.

Grupa młodzieży Grupa młodzieży zbiera śmieci Grupa młodzieży zbiera śmieci


 

Sprzątanie Świata w gminie Pilzno

Uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata” w dniu 28 września br. Posprzątali fragment "Drogi św. Jakuba" biegnącej przez Pilzno.

Grupa młodzieży Grupa młodzieży Zebrane śmieci

 


 

Sprzątanie Świata w gminie Jodłowa

23 września br., w pięknych okolicznościach przyrody, jakich dostarcza nam Jodłowa, wyruszyliśmy w teren, aby przyłączyć się do akcji „Sprzątanie świata”. Klasa II a sprzątała okolice szkoły, klasy II b oraz III LO wyruszyły w kierunku Dębowej, natomiast klasa I LO na Wisową. Pogoda dopisywała, więc ochoczo wzięliśmy się do pracy. Niestety – efekty przerosły nasze wyobrażenie. Bardzo szybko worki, w które się zaopatrzyliśmy, były pełne. Mimo wszystko ten dzień był piękny, pełen wrażeń, ale i refleksji: dbajmy o nasze otoczenie, nie tylko to najbliższe, ale również o okolicę; kiedy wychodzimy na spacer czy na grzyby, pomyślmy o tym, aby zebrać po drodze przynajmniej po jednej rzeczy, która leży w miejscu, w którym nie powinna być, i wyrzucić ją do właściwego pojemnika.

Uczniowie LO w Jodłowej

Młodzież zbiera śmieci Zebrane śmieci Grupa młodzieży Uczeń trzyma opony Młodzież wrzuca śmieci do worka Grupa młodzieży Młodzież podczas odpoczynku

 


 

Dzień Długu Ekologicznego

W sobotę 22 sierpnia wypadał w tym roku światowy Dzień Długu Ekologicznego, co wynika z danych Global Footprint Network. To oznacza to, że od tego dnia do końca roku korzystanie z Ziemi dla świata będzie „na kredyt", czyli korzystaniem  z zasobów, których Ziemia nie jest w stanie odnowić w ciągu jednego roku. Dzień Długu Ekologicznego w Polsce w tym roku przypadał 14 maja.

Kulaa ziemska


 

Sprzątanie świata w powiecie dębickim

W dniach 23-29 września 2020 r. odbędzie się 27. Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Dębickim pod hasłem Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

Od 2005 r. Starostwo Powiatowe w Dębicy realizuje program „Ład i porządek w lasach powiatu dębickiego” m.in przy współudziale Nadleśnictwa Debica. Akcja ta jest składową częścią ogólnopolskiego Sprzątania Świata. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną weźmie udział około 500 osób, głównie uczniowie szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami.

HARMONOGRAM

Mapa świata, kosze na śmieci segregowane