Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Edukacja Ekologiczna

Kula ziemska, liście

 

 

Pochwała gruszek

Grusza (Pyrus L.) to rodzaj, w większości niewielkich drzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Systematyka grusz jest bardzo zawiła. Gatunki łatwo się ze sobą krzyżują, tworząc liczne podgatunki i formy przejściowe. Szacuje się, że obecnie rodzaj Pyrus zawiera od 30 do 60 gatunków. Gruszki to owoce, których właściwości i wartości odżywcze były doceniane już od wieków.

Gruszki


 

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony corocznie 4 października, istnieje od 1931 roku. Dzisiejsze święto zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. W Polsce obchody Światowego Dnia Zwierząt zorganizowano po raz pierwszy w 1993 r. Święto obchodzone jest w dzień wspomnienia w Kościele Katolickim Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologii.

Zwierzęta na różowym tle


 

Uczniowie ZS w Jodłowej wzięli udział w akcji "Sprzątania Świata"

W środę 15 września 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół w Jodłowej, jak co roku, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2021 pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. W tegorocznej akcji Sprzątanie świata udział wzięli uczniowie klasy I LO wraz z koordynatorem akcji w szkole Robertem Warzechą. Uczniowie uzbrojeni w rękawiczki i plastikowe worki ruszyli na poszukiwania różnego rodzaju śmieci, sprzątali teren wokół budynku szkoły oraz brzegi rzeki Jodłówki. Ta akcja to wspólna lekcja poszanowania środowiska, w którym żyjemy. Żeby walczyć z problemem śmieci, wystarczy zacząć od siebie, zmieniając swoje złe nawyki.

Grupa młodzieży  Grupa młodzieży  Grupa młodzieży


 

I LO wśród szkół zaangażowanych w sprzątenie świata

W dniu 13 września 2021 r., zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy wzięli udział w Akcji Sprzątanie Świata, która promuje działania na rzecz poszanowania środowiska oraz kształtuje postawy proekologiczne. W zbiórce uczestniczyły klasa 2d i 1a. Pomimo intensywnie padającego deszczu przedsięwzięcie zakończyło się zebraniem kilku worków śmieci. Co bardzo optymistyczne - w tym roku było ich mniej niż w latach ubiegłych. Na zakończenie, przy płonącym ognisku, leśniczy w bardzo interesujący sposób przedstawił zagadnienia związane  z  funkcjonowaniem lasu.


 

Uczniowie ZS nr 4 w Dębicy uczestniczyli w akcji "Sprzątania Świata"

W dniach 14 i 16 września br. uczniowie klas pierwszych Technikum Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy uczestniczyli w 28. Akcji ,,Sprzątanie Świata”. W tym roku sprzątanie odbywało się na terenie miasta Dębica, klasy pierwsze wraz z opiekunami sprzątały: plac Gryfitów, okolice kościoła pw.św. Jadwigi oraz Park Jordana. Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki zbierali wyrzucone szklane butelki, papier, plastik i inne zaskakujące przedmioty. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie. „Myślę, więc nie śmiecę” to hasło tegorocznej edycji, sprzątanie jest ważną postawą ekologiczną, ale istotna jest również zmiana myślenia młodych ludzi i odpowiedni stosunek do przyrody. Dlatego przed akcją przeprowadzone zostały klasowe pogadanki o stanie środowiska przyrodniczego Ziemi oraz jego poszanowaniu. Takie działania kształtują w młodych osobach właściwe zachowania ekologiczne. Sprzątanie Świata – Polska 2021 odbyło się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Dębicy.


 

„Ekonomik” posprzątał część Obszaru Natura 2000

13 września br. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych wraz z opiekunami wzięli udział  w „Sprzątaniu Świata – Polska 2021”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: Myślę, więc nie śmiecę”. Koordynatorem akcji, w porozumieniu z Nadleśnictwem Dębica, było dębickie Starostwo Powiatowe. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych mieli za zadanie pozbierać nieczystości z wyznaczonego terenu lasu. W tym roku był to szczególnie cenny przyrodniczo Las nad Braciejową Obszar Natura 2000. Zaopatrzeni w rękawice i worki uczniowie klasy 3g (35 osób) zbierali pozostawione w lesie śmieci (7 worków). Celem akcji było inspirować i motywować młodzież do ograniczenia ilości odpadów poprzez rezygnację z opakowań. W czasie zajęć z edukacji ekologicznej przeprowadzonych podczas akcji młodzież szukała rozwiązań mających na celu ograniczenie ilości śmieci w lesie i w codziennym życiu. Akcja zakończyła się ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek. Opiekę nad uczniami w trakcie „Sprzątania Świata” sprawowały: Małgorzata Cioch i Małgorzata Szot. 


 

Dębicki ZSZ nr 1 włączył się w sprzątanie świata

13 września 2021 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy włączyli się w Akcję Sprzątania Świata "Myślę, więc nie śmiecę". Ze względu na sytuację epidemiczną młodzież klasy 3Dp Technikum z opiekunem Małgorzatą Parys w ramach akcji sprzątała tereny zielone wokół szkoły. Wśród zebranych śmieci były szklane i plastikowe butelki po napojach czy inne opakowania z tworzyw sztucznych. Młodzież miała okazję przekonać się jak niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne, podczas gdy wyrzucane odpady stanowią zagrożenie dla natury i każdego z nas. 


 

Młodzież z ZSZ w Pustkowie-Osiedlu posprzątała okolicę szkoły

W dniu 16.09.2021 r., zgodnie z tradycją lat ubiegłych, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu  klasy I LO wzięli  wraz z nauczycielami udział w akcji „Sprzątanie Świata – nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy ”.  W czasie chodzenia po lasach w okolicach szkoły z zadowoleniem stwierdzili, że ludzie wyrzucają mniej śmieci do lasu. Uczniowie zwracali uwagę na florę i faunę, dopytując się o gatunki, których nie znali. Ważnym akcentem, obok edukacji ekologicznej, była również kwestia wychowawcza, spotkanie integracyjne klasy pierwszej i ich wychowawcy. Nadleśnictwo w Dębicy zatroszczyło się o przyjemne zakończenie akcji „Sprzątania Świata”, organizując ognisko i pieczenie kiełbasek.


 

Uczniowie ZSS w Dębicy wzięli udział w akcji "Sprzątania Świata"

W dniu 14.09.2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy, wraz z wychowawcami, włączyli się w ,,Akcję Sprzątania Świata’’, oczyszczając ze śmieci okolicę placówki. Akcja była również kontynuowana 15.09.2021, kiedy to jak co roku pod patronatem Starostwa Powiatowego w Dębicy, uczniowie sprzątali w lasach Nadleśnictwa Pustków-Osiedle. Pogoda sprzyjała, więc po przejściu wyznaczonego odcinka i pozbieraniu odpadów, znalazł się również czas na podziwianie piękna przyrody. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały też leśniczego, który przybliżył im życie zwierząt zamieszkujących pobliskie lasy, oglądały eksponaty, zapoznawały się również z zasadami zachowania w lesie. Całość dopełniło ognisko i pieczone kiełbaski.


 

Sprzątanie Świata w gminie Pilzno

15.09.2021 r
Liceum Ogólnokształcące im S. Petrycego w Pilźnie
Klasa: I
Ilość uczniów: 25
Trasa: ul. Węgierska w kierunku Słotowej
Ilość zebranych worków: 4

 


 

Pszczoły to pracowite owady

O pszczołach można pisać dużo z uwagi na ich znaczenie w naszym świecie. Dzisiaj kolejne, parę słów o tym co jeszcze pszczoły miodne robią dla świata, dla nas. Rozwój cywilizacji miał duży wpływ na rozwój pszczelarstwa. Na przestrzeni stuleci człowiek nauczył się kierować rozwojem rodziny pszczelej i wykorzystywać wszystkie produkty pszczele do swoich celów. Pszczoła jako pracowity owad potrafi wytworzyć: miód, propolis, pyłek, pierzgę, wosk czy najmniej znane mleczko pszczele.

Pszczoła na kwiacie


 

Co wiemy o pszczołach?

Pszczoły to grupa owadów. Na świecie znanych jest ponad 20 tys. gatunków pszczół. W Europie żyje około 2 tys. gatunków, a w Polsce około 470 . Wiek pszczół, jako grupy systematycznej, trudno jednoznacznie określić. Badacze uważają, że pszczoły odżywiające się wyłącznie pyłkiem kwiatowym przez cały okres swojego życia pojawiły się około 130 milionów lat temu. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co było pierwsze: pszczoły, czy rośliny kwiatowe.

Pszczoła na kwiatku


 

Jeże - jak im pomóc?

Jeże zawsze były spotykane w lasach, ale w ciągu ostatnich lat można je spotkać w ogrodach, parkach, na działkach słowem bardzo blisko ludzkich zabudowań. Widok jeża na ulicy jest dla mnie zawsze smutny. Dużo jeży ginie pod kołami samochodów. Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta. W Polsce można rozróżnić dwa gatunki jeża: jeż europejski czyli zachodni i jeż wschodni. Różnią się ilością igieł: jeż europejski ma około 8 tysięcy igieł, a wschodni około 6,5 tysiąca. Kolce jeża europejskiego są dłuższe o kilka milimetrów od kolców jeża wschodniego.

Jeż


 

Odpady, a natura

Pozostawione w lesie, na poboczach dróg śmieci to nie tylko nieestetyczny widok, zagrożenie pożarowe. To także śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt, które zamieszkują lasy, zarośla, łąki. Po pozostawieniu odpadów zanieczyszczeniu ulega grunt. Możliwy jest też spływ odpadów zawierających substancje chemiczne, a szkodliwych dla środowiska do wód podziemnych i powierzchniowych.

Butelka leży na poszyciu leśnym


 

Wykorzystać dary natury

Lato w pełni. Gorąco, a człowiek pić musi. Orzeźwiający, a jeszcze zdrowy napój to coś, o czym marzymy podczas upałów, które ostatnio dają nam się we znaki. Jak dużą ilość płynów pić, aby się nie odwodnić? Jakie napoje orzeźwiające przygotować, aby nie pić jedynie wody i soków ze sklepu?

Owoce i soki owocowe w szklankach


 

Eko wakacje

Wakacje to czas beztroski. Na urlopie często zapominamy o zasadach, których tak skrupulatnie pilnujemy, będąc w domu. W końcu to wakacje. Nasuwa się jednak pytanie: czy wakacje mogą być eko?

Trawa z plażą w tle


 

Co to jest allelopatia?

Czy wiecie, że rośliny tak jak ludzie mają swoje preferencje co do przyjaźni? Są pary roślin wręcz uwielbiających swoje towarzystwo, ale są też pary roślin, które jak ludzie źle wpływają na siebie. Takiego rodzaju zachowania u roślin nazywa się allelopatią. Według Aldrich R.J „ Allelopatia w kierowaniu odchwaszczeniem" 1997 - allelopatia to oddziaływanie  rośliny na siebie zarówno pozytywne jak i negatywne.


 

Lipa kwitnie w lipcu

Lipy to gatunek wysokich i okazałych drzew liściastych, posiadających gruby pień i szeroką, kopulasto wysklepioną koronę. Słynące z długowieczności lipy cieszą się szacunkiem społeczności niewiele mniejszym niż dęby. Niektóre gatunki lip, jak na przykład lipy drobnolistna i szerokolistna, dożywają  ponad 500 lat i tym samym są drugimi (po dębach) najdłużej żyjącymi drzewami liściastymi w Europie. Lipy zajmują  drugie po dębach miejsce pod względem ilości pomników przyrody w Polsce.

Lipa


 

Naturalne, ekologiczne środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin są w większości kojarzone z chemicznymi środkami. To nie jest jednak cała prawda o środkach ochrony roślin. Można stosować naturalne, ekologiczne środki ochrony roślin, które wymagają jednak naszego przygotowania i cierpliwości w stosowaniu. Dużo roślin produkuje własne związki chemiczne do walki z chorobami i szkodnikami, które są bardzo  skuteczne. W kilka minut można na desce do krojenia, w słoiku stworzyć własny, skuteczny  środek ochrony roślin. Większość preparatów odstraszy napastników, ale ich nie zabije, a jest to bardzo ważne, by nie zniszczyć m.in. pożytecznych owadów. Poniżej sprawdzone przepisy na środki ekologiczne przeciwko różnym szkodnikom i chorobom roślin.

Czosnek


 

Naturalne i zdrowe

W ostatnich dniach, będąc na spacerze, zauważyłam, że kwitnie czarny bez. Jeszcze do niedawna ten gatunek był traktowany jako niepożądany ze względu na małą ilość drewna, zajmowanie dużej powierzchni gruntu i specyficzny zapach. Jeśli bliżej się przyjrzeć temu ciekawemu krzewowi, to można stwierdzić, że rośnie wszędzie, nie potrzebuje żadnych specjalnych zabiegów uprawowych, jest na wyciągnięcie ręki i jest bardzo cenny.

Czarny Bez


 

Zwierzęta w upale

Ostatnie dni to temperatury ponad 30o C w cieniu ,zaczyna się sezon letni, wakacyjny dla nas i trudny dla zwierząt. Zasadniczym powodem tych rozbieżności jest odmienny sposób radzenia sobie z nadmiarem ciepła pobieranego ze środowiska przez ludzi i czworonożnych przyjaciół. Takie  upały zagrażają nie tylko ludziom, lecz również zwierzętom.

Gołębie na chodniku


 

Herbicydy a środowisko

Każdy z nas dba o swój ogród i chce, by wyglądał jak najpiękniej. Jednym z elementów ciągłej walki o dobry wygląd, jest oczywiście walka z chwastami. Polega ona na pieleniu grządek, rabat, wyrywaniu ręcznym chwastów, starając się nie dopuścić do ponownego wyrośnięcia chwastów. O ile przy małych ogródkach takie zabiegi mają sens, nawet w niszczeniu tak natrętnych roślin jak zbyteczne chwasty, o tyle przy większych obszarowo powierzchniach zabiegi te są niezwykle pracochłonne. Co w takiej sytuacji robimy? Oczywiście sięgamy po preparaty chemiczne do zwalczania chwastów, czyli herbicydy.

Oprysk pola uprawnego przy użyciu traktora


 

Hałas a środowisko

Czy we współczesnym świecie można uniknąć hałasu? Jest to dla nas coraz trudniejsze, ale wciąż możliwe do realizacji. Dużym problemem cywilizacyjnym, który dotyka mieszkańców, jest hałas komunikacyjny, ale nie można polemizować z koniecznością poruszania się po drogach. Wiadomo, że ma on negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt. Równie odczuwalny szczególnie o tej porze roku jest hałas generowany przez prace ogrodowe, też uciążliwy dla sąsiadów oraz zwierząt. Jeszcze pozostaje kwestia domu i urządzeń AGD. Hałas jest wszechobecny, więc trzeba robić wszystko, aby go zmniejszyć.

Mężczyzna przykłada palec wskazujący do ust


 

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił ekolog John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.

Widok na kulę ziemską


 

Własna aromaterapia

Po długiej zimie nastała wiosna. Przyroda też czuje wiosnę, nie próżnuje, każdy promień słońca zamienia na rozwój i wzrost roślin, tak aby finalnie rośliny urosły, zakwitły i wydały owoce. Zauważyliście, że zmienia się również zapach powietrza? Smog mniejszy. Jeszcze chwila i przyroda wyda oszałamiające zapachy, z których i my możemy skorzystać. Zwróćcie uwagę, że gdy odczuwamy przyjemny zapach, od razu czujemy się lepiej. To dzięki zasadom aromaterapii.

Kwiat róży


 

Rośliny inwazyjne, co to?

Nadeszła wiosna, a z nią możliwość nowych nasadzeń roślin. Warto wiedzieć, że wiele roślin stosowanych w ogrodnictwie nie pochodzi z naszego kraju, lecz zostało sprowadzonych z innych części świata. Rośliny obcego pochodzenia, ze względu na walory dekoracyjne i użytkowe, mają ważne znaczenie gospodarcze, ale niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla rodzimych zasobów przyrodniczych. Zagrożenie to wynika z faktu, że część roślin „wydostała się” z uprawy i stała się nowym składnikiem dzikiej flory lub została tam celowo nasadzona.

Dąb czerwony


 

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem ustanowienia tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Obchody święta mają na celu pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego często bywa marnotrawiona.

Woda


 

Sprzątanie po zimie

Śnieg stopniał, a na poboczach dróg, w przydrożnych rowach ujawniły się wysypiska śmieci. Śmieci można spotkać również w lasach. Pozostawione przez ludzi odpady w lesie, w rowie, na chodnikach nie tylko szpecą krajobraz, ale są zagrożeniem dla środowiska. Ochrona środowiska przyrodniczego polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu przyrody oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody.

Śmieci w lesie


 

Okres lęgowy ptaków

Okres lęgowy ptaków to czas, kiedy ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Dla poszczególnych gatunków ptaków czas ten jest inny. Okres lęgowy może nieznacznie przesuwać się w poszczególnych latach, w zależności od panujących warunków pogodowych. Niektóre gatunki ptaków zaczynają lęgi wcześniej, inne później. Długość okresu lęgowego jest też różna.

Wnętrze ptasiego gniazda


 

Zioła w zasięgu ręki

Rośliny zwane ziołami zawsze zajmowały szczególne miejsce w życiu człowieka. Zioła zbierano, suszono i przetwarzano od wieków. Wiedza na temat ziół zawsze była szeroka i w wielu regionach kraju była praktycznie stosowana. Kiedyś zioła towarzyszyły człowiekowi w domu, kuchni, apteczce. Zioła występują naturalnie na łąkach, w lasach, nad brzegami rzek i na mokradłach. Dzikie zioła zawierają więcej witamin i innych cennych składników w porównaniu z ich ogrodowymi odpowiednikami. Na naturalnych stanowiskach można zbierać zioła z daleka od dróg, szlaków kolejowych. Należy zbierać tylko znane gatunki, tak aby na talerzu nie znalazły się przez pomyłkę gatunki niejadalne albo trujące.

Sadzonki ziół


 

Zdrowe jedzenie, słońce i stres

Chociaż powoli przyzwyczailiśmy się do noszenia maseczek i innych obostrzeń związanych z Covid-19, to towarzyszący temu zjawisku stres nas nie opuszcza. Martwimy się o zdrowie własne i najbliższych nam osób, obawiamy się, co dalej z nauką, z pracą itd. Stres jest złożonym zjawiskiem fizjologicznym i stanowi bezpośredni skutek oddziaływania bodźców zewnętrznych zwanych stresorami na organizm ludzki.

Awokado z pestką dwie połówki


 

Nasi czworonożni przyjaciele zimą

Zima nie odpuszcza. Śnieg, mróz, mało słońca. Nawet najlepiej wyposażone przez naturę w sierść zwierzęta mogą mieć problemy z przeżyciem i utrzymaniem właściwej temperatury ciała podczas zimy. Nasi czworonożni przyjaciele psy i koty też potrzebują pomocy zimą. Okres zimowy jest bardzo ciężki zarówno dla właściciela, jak i jego czworonoga.

Pies i kot na śniegu


 

Eko zima

Wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością, a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o środowisko dla nas i dla następnych pokoleń. Warto o tym pamiętać cały rok. Również w zimie można coś zrobić dobrego dla naszej planety.

Ekologia


 

Dokarmianie ptaków zimą

W ostatnich dniach spadł śnieg. Już kilka lat nie było takiej ilości śniegu o tej porze roku. To trudny okres dla nas wszystkich, również dla całej przyrody. Szczególnie dla tych ptaków, które nie odlatują do cieplejszych krajów. Na śniegu widać już ślady zwierząt, które w poszukiwaniu pokarmu przychodzą pod nasze domy. Niska temperatura i niesprzyjające warunki sprawiają, że zwłaszcza ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu. W naszych ogrodach najczęściej szukają nasion i owoców, które pozostały na pędach drzew i krzewów.

Karmnik dla ptaków


 

Po co komu śnieg?

Śnieg to nic innego jak opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Pierwsza myśl o śniegu kojarzy się z nartami, łyżwami, sankami, a dla dorosłych również z utrudnieniami na jezdni, chodnikach. Dlaczego, pomimo tak wielu niedogodności, jakie nam przysparza śnieg, lubimy, kiedy pada i tęsknimy za nim? Można powiedzieć, że śnieg jest cudem natury, a padający jest jednym z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych.

Zaśnieżony las


 

Co zrobić z choinką?

Święta, święta i po świętach. Wraz z końcem okresu świątecznego pada pytanie, co zrobić z „żywą” choinką? Żywa choinka, najpiękniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia, jest niestety bardzo krótkotrwałą ozdobą. Cieszy oczy przez kilka do maksymalnie kilkunastu dni. Później gubi igły (zwłaszcza jeśli jest cięta) i traci swoje walory estetyczne. Co wtedy z nią zrobić? Pozbawione ozdób drzewko można wykorzystać lub utylizować w różnorodny sposób.

Choinka


 

Co wiecie o jemiole?

Za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Na ulicach widać sprzedających gałązki jemioły. Wiele lat temu zakup gałązek jemioły na świąteczną dekorację nie był u nas znany. Nie wiadomo skąd ten zwyczaj do nas przybył ale chętnych na zakup gałązek jemioły nie brakuje. Widząc te wiązanki jemioły do sprzedaży poniekąd się cieszę, bo bardziej lub mniej świadomie to zrywanie gałązek z drzew w pewnym stopniu chroni drzewa.

Jemioła


 

Zapachy nie tylko od Święta

Wybrałam się w ostatnich dniach do mojego ogrodu celem sprawdzenia zabezpieczenia roślin na zimę i… zatopiłam się w żywiczno - świątecznym zapachu. Wdychając zapachy pochodzące z drzew iglastych szybko skojarzyłam te zapachy ze Świętami Bożego Narodzenia i z żywą choinką i ze stroikiem z gałązek iglaków …a przecież te zapachy istnieją nie tylko od Święta.

Iglak


 

Smog i zieleń w pomieszczeniach

Według doniesień naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej od 30 do nawet 70% zanieczyszczeń powietrza może przedostawać się do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej. Zależy to od szczelności okien i częstotliwości otwierania drzwi wejściowych (brudnykrakow.wordpress.com). W tym celu ważne jest utrzymanie zieleni wewnątrz budynków.

Kwiaty doniczkowe


 

Cisza w ogrodzie

Ogród to nie tylko rośliny. To złożony ekosystem, w którego skład wchodzi zarówno podziwiana flora, jak i fauna. Tak jak ogród nie może istnieć bez roślin, tak i bez fauny. W moim ogrodzie zapanowała cisza. Nie słychać bzyczenia owadów, nie widać ich też, jak biegają wśród roślin, wspinają się na szczyty traw, ptaków też zostało niewiele. Nawet jeże, które każdego wieczora przychodziły posmakować jedzenia dla kotów, zniknęły. Wiem, że tak jest każdego roku jesienią, ale to nie koniec ich życia, to czas na odpoczynek dla flory i fauny. Czas na zebranie sił na wiosnę. Czy wiemy, co się z nimi stało, gdzie są i jak im pomóc?

Jeż wśród liści


 

Smog i drzewa

Ostatnie dni obfitowały w słońce, chociaż to połowa listopada. Piękne kolory jesieni widać w parkach i lasach. Idzie jednak zima, a smog już jest. Według definicji smog to zjawisko atmosferyczne powstające w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami.

Jesienne drzewa


 

Co to jest bekowisko?

Od połowy października, gdy w leśnych ostępach zieleń ustępuje barwom żółci, czerwieni, brązu zaczyna się kolejny z fenomenalnych spektakli w świecie przyrody. Mowa tu o bekowisku (godach) gatunku introdukowanego do polskich lasów: daniela (Dama dama). Daniel jako przedstawiciel jeleniowatych (mniejszy od jelenia, a większy od sarny) został wprowadzony do środowiska przyrodniczego Polski z kilku powodów. Głównym powodem były jego cechy wizualne, a następnie mięso. W Polsce nie jest gatunkiem rodzimym.

Daniel


 

Co wiemy o chryzantemach?

"Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal..." – śpiewał Mieczysław Fogg. Kwiaty te budzą u nas zawsze melancholijne skojarzenia, szczególnie te związane z 1 listopada. W Polsce dla wielu z nas chryzantemy są kwiatami dnia Wszystkich Świętych. Chryzantemy oprócz astrów i wrzosów są symbolem jesieni, tak jak jesienne róże "mówią nam o pożegnaniu". Gdy w Dzień Wszystkich Świętych idziemy na cmentarze, widać wiele kolorów i odmian tych kwiatów na grobach. Od wielu lat te kwiaty fascynowały mnie kolorem, formą kwiatów, zapachem.

Chryzantemy


 

Pochwała dla jabłek

Jesień w sadzie kojarzy się przeważnie z jabłkami - kolorowymi, błyszczącymi i smacznymi. Nie znam ogrodu, w którym nie rośnie chociaż jedna jabłoń. Dla wielu owoc ten zaliczany jest do smaków naszego kraju.

Jabłka


 

Liście - dary jesieni

Jesień - liście opadają z drzew, jest już po zbiorach, czas na odpoczynek dla drzew. Rok zbliża się do końca, dni coraz krótsze, szaro, pada deszcz. Koloru jesieni dodają liście, mieniąc się czerwieniami, żółciami, brązem i innymi odcieniami barw. Ciekawe jest, że kolor jesiennych liści zależy w dużym stopniu od pogody pod koniec lata, ponieważ gorące dni i zimne noce stymulują produkcję związków chemicznych, które właśnie odpowiadają za czerwone zabarwienie liści. Jesienią widać prawdziwe kolory liści, kiedy chlorofil  odpowiadający za zielony kolor blednie.

Jesienne liście


 

Zbierajmy odpowiedzialnie, żyjmy świadomie

Zbliżamy się zakończenia sezonu grzybowego. W polskich lasach przyszedł czas na typowe gatunki, charakterystyczne dla okresu jesiennego. Mowa tutaj o takich grzybach jak rydze, opieńki czy sporadycznie pojawiające się czubajki kanie, które podobne są do wielu innych grzybów w tym także tych niejadalnych. Ostatnie zatrucia grzybami na terenie kraju to zatrucia muchomorem zielonawym, który jest mylony z czubajką kanią.

Od dawna  grzyby są  składnikiem wielu tradycyjnych polskich potraw. Należy mieć świadomość, że nieznajomość grzybów może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci.

Grzyb Czubajka Kania Czubajka Kania yes               Grzyb Muchomor Zielonawy Muchomor Zielonawy no

Krzysztof Kosiński
Nauczyciel biologii w 1 LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy
Klasyfikator grzybów świeżych


 

Las dla każdego

Czym jest las? Przyroda tworzy dla nas cudowne ispokojne miejsce, jakim jest las, niemal zielone sanktuarium nieograniczone czasem, niezamknięte wczterech ścianach. Las na pierwszy rzut oka wygląda monotonnie – wszędzie drzewa. Ale po głębszym, wnikliwym spojrzeniu na las,można dostrzec mnóstwo detali,w których ukryta jest siła lasu.

Las we mgle


 

ZS 4 w Dębicy - Sprzątanie Świata

24 i 25 września uczniowie klas pierwszych i drugich  Technikum Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy uczestniczyli w 27 Akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku wyjątkowo sprzątanie odbywało się na terenie miasta Dębica, klasa pierwsza wraz z opiekunami sprzątała Las Wolica, klasa II Park Jordana.

Uczeń zbiera śmieci Grupa młodzieży Młodzież zbiera śmieci Młodzież zbiera śmieci Wystawa - gazetka szkolna


 

II LO w Dębicy - Sprzątanie Świata

W dniu 28 września 2020 r., zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy wzięli udział w Akcji Sprzątanie Świata, która promuje działania na rzecz poszanowania środowiska oraz kształtuje postawy proekologiczne. W zbiórce uczestniczyła klasa 2Ep pod opieką p. Małgorzaty Ostrowskiej.

Grupa młodzieży Grupa młodzieży zbiera śmieci Grupa młodzieży zbiera śmieci


 

Sprzątanie Świata w gminie Pilzno

Uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata” w dniu 28 września br. Posprzątali fragment "Drogi św. Jakuba" biegnącej przez Pilzno.

Grupa młodzieży Grupa młodzieży Zebrane śmieci

 


 

Sprzątanie Świata w gminie Jodłowa

23 września br., w pięknych okolicznościach przyrody, jakich dostarcza nam Jodłowa, wyruszyliśmy w teren, aby przyłączyć się do akcji „Sprzątanie świata”. Klasa II a sprzątała okolice szkoły, klasy II b oraz III LO wyruszyły w kierunku Dębowej, natomiast klasa I LO na Wisową. Pogoda dopisywała, więc ochoczo wzięliśmy się do pracy. Niestety – efekty przerosły nasze wyobrażenie. Bardzo szybko worki, w które się zaopatrzyliśmy, były pełne. Mimo wszystko ten dzień był piękny, pełen wrażeń, ale i refleksji: dbajmy o nasze otoczenie, nie tylko to najbliższe, ale również o okolicę; kiedy wychodzimy na spacer czy na grzyby, pomyślmy o tym, aby zebrać po drodze przynajmniej po jednej rzeczy, która leży w miejscu, w którym nie powinna być, i wyrzucić ją do właściwego pojemnika.

Uczniowie LO w Jodłowej

Młodzież zbiera śmieci Zebrane śmieci Grupa młodzieży Uczeń trzyma opony Młodzież wrzuca śmieci do worka Grupa młodzieży Młodzież podczas odpoczynku

 


 

Dzień Długu Ekologicznego

W sobotę 22 sierpnia wypadał w tym roku światowy Dzień Długu Ekologicznego, co wynika z danych Global Footprint Network. To oznacza to, że od tego dnia do końca roku korzystanie z Ziemi dla świata będzie „na kredyt", czyli korzystaniem  z zasobów, których Ziemia nie jest w stanie odnowić w ciągu jednego roku. Dzień Długu Ekologicznego w Polsce w tym roku przypadał 14 maja.

Kulaa ziemska


 

Sprzątanie świata w powiecie dębickim

W dniach 23-29 września 2020 r. odbędzie się 27. Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Dębickim pod hasłem Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

Od 2005 r. Starostwo Powiatowe w Dębicy realizuje program „Ład i porządek w lasach powiatu dębickiego” m.in przy współudziale Nadleśnictwa Debica. Akcja ta jest składową częścią ogólnopolskiego Sprzątania Świata. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną weźmie udział około 500 osób, głównie uczniowie szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami.

HARMONOGRAM

Mapa świata, kosze na śmieci segregowane