Unia Europejska
Rozmiar tekstu: -+
Dla niepełnosprawnych Dla słabowidzących Wersja graficzna Język migowy

Powiat, w którym
chce się żyć!

Kpt. Stanisław Garstka odszedł na wieczną wartę

Kpt. Stanisław Garstka odszedł na wieczną wartę

InformacjeInne

Jeden z ostatnich członków młodzieżowej organizacji podziemia antykomunistycznego "Orlęta" i "Armia Kresów", które po wojnie działały w powiecie dębickim – kpt. Stanisław Garstka w wieku 88 lat odszedł do Domu Pana. Symbolicznie w imieniu Powiatu Dębickiego pożegnali go starosta Piotr Chęciek oraz wicestarosta Adam Pieniążek.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 maja 2021 r. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy oraz na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej.

Stanisław Garstka po zakończeniu II wojny światowej, nie godząc się na sowiecki dyktat w Polsce, wraz z braćmi Konstantym i Tadeuszem zaangażował się w działalność konspiracyjną w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej pn. „Orlęta” i „Armia Kresów” działającej na terenie powiatu dębickiego i mieleckiego. Za swoją niepodległościową działalność został aresztowany i osadzony w więzieniach UB, jako kilkunastoletni chłopiec. Od 1989 r. aktywnie zaangażował się w działalność w Światowym Związku Żołnierzy AK – Środowisku 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy (Okręg ŚZŻAK Tarnów). Przez wiele lat pełnił funkcję członka Zarządu. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi.  

Info na podst.: Armia Krajowa Dębica (profil FB)

 

Zdjęcie Stanisława Garstki w ramce na grobowcuStarosta i Wicestarosta Dębicki składają kwiaty na grobie Stanisława GarstkaStarosta i Wicestarosta Dębicki przed grobem Stanisława GarstkaWiązanka kwiatów na grobie Stanisława Garstka