Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2023 w Dębicy

Kultura

84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego uczcili dziś mieszkańcy powiatu dębickiego. Po nabożeństwie w intencji Ojczyzny – odprawionym w Kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy – nastąpił ceremoniał złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Bohaterów Państwa Podziemnego, znajdującą się na ścianie budynku Miejskiego Zarządu Oświaty.

Powiat Dębicki reprezentował wicestarosta Adam Pieniążek, przewodniczący rady Michał Maziarka oraz członek zarządu Bożena Osocha.

---

27 września obchodzone jest święto państwowe ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 11 września 1998 r. – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Powstało ono w odpowiedzi na agresję hitlerowskich Niemiec 1 września 1939 r., konstytuując się w Warszawie w nocy z  26 na 27 września 1939 r. Posiadało ono tajne struktury cywilne, jak i wojskowe, rychło podporządkowane powstałemu na uchodźstwie Rządowi RP.

Jednym z przejawów Polskiego Państwa Podziemnego, działającego w warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej, było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie – w lutym 1942 r. – w Armię Krajową (AK). Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 r. AK liczyła około 200 tys. członków.

Źródło: INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ