„Sprzątanie Świata” 2023 w powiecie dębickim

Oświata

Młodzi ludzie ze szkół w powiecie dębickim w dniach 18-26 września br. wzięli udział w „Akcji Sprzątanie Świata 2023”. Wyposażeni w materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji posprzątali tereny wokół budynków swoich szkół, przyległych ulic, sąsiednich osiedli mieszkaniowych, parków oraz terenów zielonych.

W ramach akcji Nadleśnictwo Dębica dla uczniów z ZSZ w Pustkowie Osiedlu oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy przeprowadziło pogadankę dotyczącą roli owadów zapylających w lesie, wraz z młodzieżą posadzili także sadzonki drzew miododajnych.

W tegorocznej akcji sprzątali uczniowie szkół: Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy, I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, Zespół Szkół nr 2 w Dębicy, Zespół Szkół nr 4 w Dębicy, Zespół Szół Ekonomicznych w Dębicy, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy, Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu, Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie, Zespół Szkół w Jodłowej, pokazując tym samym, jak wielu z nas zależy na tym, aby nasza najbliższa okolica była czysta i wolna od śmieci.

Nadleśnictwo Dębica w ramach powiatowego sprzątania świata przeprowadziło w Brzeźnicy w leśnictwie Pustków Akcję „Las bliżej Nas”. Jednym z celów projektu było przedstawienie uczestnikom – uczniom szkół ponadpodstawowych powiatu dębickiego - niepoznanych dotąd funkcji lasu: gospodarczej, klimatycznej i ochronnej.

Podczas spotkania omówiono rolę pszczół i zapylaczy w funkcjonowaniu ekosystemów oraz drzew i roślin miododajnych w kształtowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej. Ponadto w ramach projektu utworzony został wstępnie mini park dla owadów, obejmujący: łąkę kwietną, drzewka miododajne, hotel dla owadów oraz ul pszczeli.